G-JE56N4TD0D
top of page

14.09.2021 - 27.11.2021

Basın bülteni için tıklayınız.

Fotoğraf sanatçısı Serhat Akavcı’nın “Ecdysis” isimli ilk kişisel sergisi yoğun ilgi üzerine uzatıldı. Sergi 27 Kasım 2021 tarihine kadar Labirent Sanat'ta görülebilir.

Serhat Akavcı’nın bireyin psikolojik dönüşümü ile eklembacaklıların kabuklarını değiştirdikleri dönemde yaşadıkları biyolojik metamorfoz arasında paralellik kurduğu fotoğraflarından oluşan ilk kişisel sergisi Ecdysis 14 Ekim 2021 tarihinde Labirent Sanat’ta açılıyor.


Ecdysis kabuk değiştirmek. Bedenin büyümesine, değişimine izin vermek, bir nevi yeniliğe imkan tanımak… Gözlemlenen dışsal bir değişim olsa da aslında hareket içten dışa doğru gerçekleşir. Doğadaki diğer canlılardan farklı olarak insanlardaki değişim ise uzun süreli ve sancılıdır. İşte Akavcı’nın sergide yer alan son dönem işleri de böyle değişim sürecinin üretimleri… Hem sanatçının hem asıl mesleği modellik olmayan bireylerin dönüşüm sürecine ait bir çeşit duraksama hali…


Serhat Akavcı, kimliğin dışsal, modifiye izlerini bulanıklaştırdığı, hatta gizlediği fotoğraflarında izleyiciyi, bedenin koruyucu ama bir o kadarda şeffaf katmanı, ten üzerinden bir diyaloğa davet ediyor. Akavcı’nın çalışmalarında nesneleştirdiği bedenler, söz ve yazı öncesi bir dönemin iletişim dilinin taşıyıcıları gibi… Kendini sunarken gizleyen, kendi olmak için tüm çıplaklığıyla dışa yerleşmiş figürlerin, beden dili üzerinden yazılmamış hikayelerine tanık oluyoruz.


Serhat Akavcı’nın Ecdysis isimli sergisini 14 Ekim – 27 Kasım 2021 tarihleri arasında Labirent Sanat’ta görebilirsiniz.

Ecdysis

bottom of page